​AÇLIK GREVİNDE OLAN KİŞİLERE YÖNELİK  BİLGİLENDİRME


Açlık grevini kendi hür iradenizle bir duruma dikkat çekmek veya ptotesto etmek, bir takım taleplerde bulunmak amacıyla yaptığınızı biliyor ve saygıyla karşılıyoruz. Ancak her tür açlık grevinin sağlığınızla ilgili kısa ve uzun vadede geriye dönüşü olan ya da olmayan sorunlara yol açacağına dair yeterince bilgi ve tecrübemiz var. Hekimler olarak mesleğimiz gereği insan sağlığının iyilik halini en üst düzeyde tutmak, korumak ve sürdürmek temel ilkemizdir. Bu yüzden karşılaşabileceğiniz sağlık sorunları hakkında ve yapılabilecek tıbbi tedaviler hakkında bilgilendirme yapmak görevimizdir. Sağlığınızla ilgili uygulanabilecek tıbbi işlem/tedavilerle ilgili konularda aydınlatılmış onam formunu okumanızı tavsiye eder, onayladığınız oranda size yardımcı olacağımızı bildiririz. 

Açlık grevi sırasında su, tuz, şeker ve vitamin alımı dışında beslenmeyi reddettiğinizi biliyoruz. Bu süreç boyunca susadığınız kadar su almak (günde en az 1 litre, en az 5 büyük su bardağı), günde 2 çay kaşığı tuz (2 gr), 5 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı karbonat ile birlikte B vitamini kullanımı Benexol, Apikobal, Bevitab, Neurovit, Nerox günde 2 tablet) kullanımınız yaşamsal önemdedir.
Karşılaşabileceğiniz sağlık sorunları:  

• Koku, ışık ve sese aşırı hassasiyeti veya işitme azalması

• Özellikle kokudan çok rahatsız olmanın tetiklediği bulantı ve kusma (sürekli kusmalar-sıvı alamama)

• Kalp çarpıntısı, düzensiz kalp çalışması, tansiyon düşüklüğü,

• Mide-bağırsak sisteminde, idrar kanallarında kanamalar, 

• Görme ve işitmede azalma, kulak çınlaması, ışığa bakamama

• Kramplar (kasılmalar), şiddetli kas ağrıları, baş ağrısı 

• Kusmaları takiben yeterince sıvı alamama, yatağa bağlı hale gelme, bilincin gittikçe bulanması, koma ve ötesi
Açlık grevindeki seyir
Susadığınız kadar su almalısınız: 

Kişiye göre değişmekle birlikte günler ilerledikçe özellikle aşırı koku hassasiyetinin tetiklediği önüne geçilemeyen bulantı ve kusmalar gelişir. Mümkün olduğu kadar keskin kokulardan sakının. 

Sıvı alınamazsa yatağa bağımlı hale gelirsiniz, bilinciniz bulanır ve sonrasında yaşamın sonlanımına giden bir süreç başlar. Size önerilen miktarda sıvı, tuz, şeker ve vitamin almalısınız. Bu susadığınız kadar su (günde en az 1 litre, en az 5 büyük su bardağı olmalı), 2 çay kaşığı tuz (2 gr) ve 5 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı karbonat ve günde 2 tablet Benexol, Apikobal, Bevitab, Neurovit, Nerox günde 2 tablet (500 mg B1) olmalıdır.  Günlük şeker alımı arttığında B1 ihtiyacının da artacağı göz önünde bulundurulmalı önerilen miktarın üzerine çıkılmamalıdır.

Yaşamsal sonuçlara giden süreci kolaylaştıran kusmuk içeriğinin nefes (soluk) borusuna kaçıp akciğerde iltihap yapmasıdır. Bu nedenden dolayı burundan başlayıp yemek borusu ve mideye uzanan hortum benzeri bir alet (nasogastrik sonda) takmamız gerekebilir. Hatta bilinciniz bulandığında rahat nefes alıp verebilmeniz, dilinizin soluk almanızı engellememesi için ağzınıza plastik bir hava yolu borusu (airway) uygulamamız gerekebilir. Hatta bir hastane ortamında yatarak takip edilmeniz gerekebilir. 

Günlük muayene ve takipler ile süreç içinde yaşamı kolaylaştıracak uygulamalar açlık grevine müdahale değildir. 
Açlık grevi ellili günlere yaklaştığında;

Bu günlere ulaşmış açlık grevi bedeninizde bir takım sorunlar oluşturacaktır. Bunlardan en önemlisi, vücuttaki B1 vitamini depolarının açlık süresince azalmasıdır. Azalan B1 size takılan içinde B vitamini olmayan serumlardaki şekerle tüketilir. Böylece beyin hasarı oluşur. Oluşan hasar Wernicke-Korsakoff hastalığıdır. Bu hastalıkta ayakta dengenizi sağlayamama, konuşmada pelteklik, zihinsel bulanıklık ve hafıza kaybı oluşur. Bunlar yaşam boyu kalıcıdır, birinin bakımına muhtaç hale gelebilirsiniz. Bu hastalığın gelişmesini engellemek için açlık grevi boyunca B vitamini kullanılmalıdır. B vitamini kullanırsanız size içine yeterince B vitamini konulmamış serum takılsa bile beyin hasarı oluşmasının önüne geçilir. B vitamini alarak her duruma karşı beyninizi korursunuz. 

Kişiye göre değişmekle birlikte, günler ilerledikçe özellikle sinir sisteminin hasarlanması sonucu, aşırı koku hassasiyeti ve bu nedenle bulantı-kusmalar gelişebilir (mümkün olduğu kadar keskin kokulardan sakının). Aşırı bulantı nedeniyle sıvı alınamazsa, yatağa bağımlı hale gelebilirsiniz, bilinciniz bulanabilir ve sonrasında koma gelişir. 

Açlık grevlerinde ölümlerin asıl sebebi, vücutta oluşan iltihaplanmalardır. Bunlar içinde de en önemlisi, akciğer iltihaplanmasıdır. Akciğer iltihaplanmalarının nedeni, kusma nedeniyle oluşan kusmuk içeriğinin nefes borusuna, oradan da akciğere kaçmasıdır. 

Yaşamsal sonuçlara giden süreci kolaylaştıran kusmuk içeriğinin nefes (soluk) borusuna kaçıp akciğerde iltihap yapmasıdır. Bu nedenden dolayı burundan başlayıp yemek borusu ve mideye uzanan hortum benzeri bir alet (nasogastrik sonda) takmamız gerekebilir. Bu süreçte akciğerlerinizde, gözlerde, hatta sürekli yatağa bağımlı olma halinde oluşabilecek yaralarda iltihaplanmalar ya da şu anda ön göremediğimiz vücudunuzda gelişebilecek başka iltihaplanmalar için antibiyotik ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta bilinciniz bulandığında rahat nefes alıp verebilmeniz, dilinizin soluk almanızı engellememesi için ağzınıza plastik bir hava yolu borusu (airway) uygulamamız gerekebilir. Hatta bir hastane ortamında yatarak takip edilmeniz gerekebilir. 

Yukarıdaki önerilen muayene, tıbbi uygulamalar, enfeksiyonlar (iltihaplar) için kullanılacak ilaçlar  ve B vitamini kullanmak, açlık grevine müdahale ve beslenme değildir. Bu uygulamalar beslenmenizi değil, tıbbi destek tedavisi sağlayacak girişimlerdir. Beslenmenizi sağlayacak girişimleri reddedip, yukarıdaki gibi size önerilebilecek tıbbi destek tedavilerini kabul etme hakkınız bulunmaktadır. 

Bütün bunlara rağmen, bu girişim ve tedaviler de dahil, tıbbi yaklaşım ve önerileri reddetme hakkınız da bulunmaktadır. 
B1 vitamini alınması yaşamsal önem taşır:

Yukarıda bahsettiğimiz Wernicke-Korsakoff hastalığı da dahil olmak üzere sakatlık ve hasarlardan korunmak için, açlık grevi boyunca B vitamini alınmalıdır. B vitamini sinir sistemi için gereklidir. Sizi beslemez, sadece açlığa dayanıklılığınızı arttırır ve grev sonlandığında ciddi sakatlıklara engel olur. B1 vitamini ülkemizde olan B1+B6+B12 vitaminleri (Benexol, Apikobal, Bevitab, Neurovit, Nerox  tabletlerin birinden günde 2 tane) açlık grevi süresince alınırsa sinir sistemi korunur, böylece zihinsel olarak sakat kalmanızı önleyebilirsiniz. Koku, ses, ışık hassasiyeti gelişmesi gecikir. Beraberinde kusmalar, akciğer iltihaplanmaları, bilincin bulanması ve ölüm süreci gecikir. 

B vitamini alırsanız zihinsel sakat kalmanızı önleyebilirsiniz, grevin kaçıncı gününde olduğunuz fark etmez, bugünden itibaren bile almaya başlamak faydalı olacaktır. Cezaevi yönetiminden B vitamini istemek en doğal hakkınızdır. 
Açlık grevi sonlandırıldığında yapılması önerilenler:

Tüm bu bilgiler ışığında açlık grevinin her anında ve aşamasında tıbbi yardım alabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili her konuda soru sorabilir, tekrar bilgilendirme yapılmasını isteyebilirsiniz. Tıbbi yardım almaya veya açlık grevini sonlandırmaya karar verdiğinizde yetkililere sağlık hizmeti almak istediğini belirtmeniz yeterlidir. Bu en doğal hakkınızdır. En kısa sürede gereken sağlık hizmeti verilecektir. 

Açlık grevini sonlandırma kararı alırsanız, ilerlemiş açlık durumunda bünyeniz normal yiyecekleri hemen kaldıramayacaktır. Yavaş yavaş normal besinlere geçilmelidir. Bu durumda tıbbi yardım alma hakkını kullanmalısınız, sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Şu anda ve açlığın sonlandırılmasını takiben meslek örgütümüz olarak yanınızda olacağız. 

Yukarıdaki önerilen muayene, uygulamalar ve B vitamini kullanımı, açlık grevine müdahale ve beslenme değildir. 

                                                                                                                                     

                                                                                                               TÜRK TABİPLERİ  BİRLİĞİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s