Hala tespit edemediğimiz cenazelerimiz için yapmamız gerekenler

Tarih: 12.10.2015
Saat:  19.40
*Arkadaşımız Sibel Yükler’in Keçiören Adli Tıp Kurumu’ndan aktardıklarıdır:

Cenazelerle ilgili olarak:
“Şu ana kadar Adli Tıp’ta bulunan” ve “teşhise elverişli durumda olan” cenazeler teşhis edildi. Ancak geride, “vücut bütünlüğü bozulduğu” için teşhise elverişli olmayan, bu nedenle de sayıları hâlâ “tam olarak” tespit edilemeyen cenazeler var. Bu cenazelerin teşhisi için kalan ailelerle dün akşam toplantı yapıldı. Teşhise elverişli olmayan cenazeler için DNA karşılatırması gerekli. Hastanelerde eğer varsa, diğer cenazeler de yüksek ihtimâl bugün Adli Tıp’a gelecek.

Ayrıca “ihtiyaca bakmaksızın” kan verebilir ya da ihtiyaç anında aranmak için “bütün hastanelere” telefon numarası bırakabilirsiniz. Kan grubu ve ihtiyacı duruma göre değişiyor.

Tespit edilemeyenler ve DNA için:
– Kadınlar için mümkünse anneden, erkekler için de mümkünse baba ve erkek kardeşten DNA örneği alınması gerekiyor. Cenazelerin durumuna göre alınacak örnek kan, doku ve kemik olarak değişiyor. Kan örneği içlerinde en hızlı sonuç alınanı. Ancak tespitlerin yaklaşık üç gün süreceği söyleniyor.

Eğer hâlâ tespit edemediğiniz, ulaşamadığınız yakınlarınız varsa gerekli olan bilgiler şöyle:
– “İsim-soyisim/anne adı/baba adı/Ankara’ya nereden geldiği/aile ile ilgili iletişim numarası/DNA tespiti için örnek (eğer yakınları gelemeyecek durumdaysa ulaştırılmasını sağlayın)” bildirin.
– Dövme, ben, leke, yara, saç rengi, sakatlık vs gibi tespiti kolaylaştıracak emareleri öğrenmeye çalışın. Cenazeler Adli Tıp’a çıplak geliyor, ancak kimliği olanın kimlik, olmayanın da kod numaralarında bu gibi bilgiler özellikle savcılık kayıtlarında yer alıyor.
– Henüz tespit edilememiş ya da Adli Tıp’a henüz gönderilmemiş cenazeler için bu bilgileri geçin.

Yaralılar, kayıplar ve KİMLİKSİZLER ile ilgili olarak:
– Yakınlarınızın tüm bilgilerini (tespiti kolaylaştıracak da dahil) bütün hastanelere sorun. Yaralı, ölü ve kayıp listelerinde KİMLİKSİZ olanların bilgilerine ulaşmaya çalışın.
– Bazı listelerde kimliksiz olanlar var, hiç ulaşamadığınız yakınlarınız için bütün hastanelere ve liste yayınlayanlara ısrarla ulaşın. Yukarıda verdiğim tüm bilgileri eksiksiz iletin.

Adli Tıp ihtiyaçları:
Yenimahalle Belediyesi’nin iki büyük çadırı, Kızılay ve Halkevleri’nin yiyecek-içecek masası bulunuyordu. Çevreden çok fazla battaniye ihtiyacı sağlanmıştı. Akşama doğru bastıran yağmurun ardından hızlı bir şekilde yağmurluk temini sağlandı. Buraya kadar materyal kısımlar. Kriz masası, avukatlar, iletişim kanalını oluşturan kişiler gibi bütün görevliler örgütlerden ve HDP’den gönüllerle oluşturulmuştu. Osman Baydermir ve Filiz Kerestecioğlu çok uzun süredir Adli Tıp’ta hem ailelerle hem de yetkililerle iletişimi sağlıyor. Hiçbir görevli ve doktor en ufak bir soruyu ve sorunu geçiştirmiyor. Bu da teknik kısımlar.

İhtiyaçların süresi ve yeterliliği:
Kızılay ya da partinin sağladığı ihtiyaca yiyecek, meyve suyu, su, yağmurluk, battaniye gibi ihtiyaçlarla destek olabilirsiniz. Ne kadar eksiksiz o kadar iyi. Bir de destek birimlerinden bağımsız, bireysel olarak psikologlar vs orada bulunabilirse birebir destek sağlayabilir.

Devlet yok, bütün ihtiyaçları, birimleri insanlar, örgütler, parti kendileri sağlıyor. Bizim bizden başka elimiz kolumuz sesimiz soluğumuz yok. Elinizden ne gelirse onu yapın. İyi değiliz, ama dayanmak ve güçlü olmak zorundayız. Tuttuğunuz eli, aldığınız sesi hiç bırakmayın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s